اینجا هستید:

محصولات پروفسور

محوطه سازی

به اشتراک بگذارید:

محوطه سازی چیست؟

مجموعه پروفسور با تولید سنگ رودخانه ای مرغوب در رنگ ها و ابعاد متفاوت بهترین انتخاب جهت طراحی و دیزاین در محوطه سازی می باشد.محوطه سازی یعنی استفاده از المان های مختلف و جای گزاری آنها کنار یکدیگر .
قلوه سنگ تزئینی پروفسوربا رنگ های طبیعی و مقاومت و طول عمر بسیار بالا یکی از متریال پرکاربرد در طراحی های معماری نوین به شمار میرود.

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی در اصل استفاده از متریال های اصولی و کاربردی  در زیبا نشان دادن محیط مدنظر و قراردادن آن ها در موقعیت درست در کنار یکدیگر، برای زیباتر شدن فضای بیرونی را محوطه سازی می گویند.

اهمیت محوطه سازی 

با رشد جمعیت و آپارتمان نشینی اجرای محوطه سازی بیشتر شده و دسترسی به فضای سبز کاهش یافته است.

محوطه سازی درچه مکان های  کاربرد دارد؟

محوطه سازی  امروزه  برای  افزایش روحیه افراد  بسیار پر کاربد شده است  اجرای محوطه سازی را در مکان ها مثل :

 • محوطه سازی باع
 • طراحی اجرای  روف گاردن
 • حیاط بیمارستان ها
 • حیاط منازل  وبرج های مسکونی
 • ایجاد  فضای سبز و پوشش گیاهی شهری مانند پارک ها
 • محوطه سازی پارکها و فضای سبز
 • محوطه سازی  استخر
 • محوطه سازی  پارکینگ
 • و… .

محوطه سازی

محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

امروزه با نوسانات ارز گرانی تجهیزات و مصالح طراحی و اجرا محوطه سازی در باغ ها کمی سخت شده است. اما مجموعه پروفسور کو با صفر تا صد محوطه سازی باغ را با سنگ قلوه محوطه سازی باغ با کمترین هزینه اجرا می کند کافیست اگر قصد طراحی را دارید با کارشناسان مجموعه مشاوره رایگان دریافت کنید.

اجرای محوطه سازی در روف گاردن

فرایند محوطه سازی شامل تجهیزات و مصالح مختلفی می شود محوطه سازی در روف گاردن برای شروع کار اجرای محوطه سازی باید به چند نکته توجه کرد عبارت است:

 • انتخاب و نوع متریال مد نظر
 • زهکشی
 • اجرای تاسیسات
 • پوشش گیاهی مناسب روف گاردن

محوطه سازی  پارکینگ :

در هنگام  محوطه سازی  پارکینگ باید  به چند نکته توجه کرد که در ادامه   به  برسی آن می پدازیم  طبق اصول اولی  محوطه سازی  باید  به  طرح  مترال  و محل اجرارا  برسی  کنید زیرا استفاده از مترال  با کیفثیت  در محل عبور ماشین و محل پارک باعث  زیبای و طول عمر  بیشتر پارکینگ می شود.

محوطه سازی پارکها و فضای سبز

در طراحی فضای سبز محل کاشت گیاهان و درختان جدید تاین شود  وگیاهان ودرختان  قدیمیبه صورت مداوم نگداری شود، پس عملیات پاک سازی پارک ها و فضای سبز   باید با اصول انجام شود . همان طور که طراحی فضای سبز اهمیت دارد نگهداری از آن هم به همان اندازه اهمیت دارد .

*مراحل نگهداری از فضای سبز:
 1.  آبیاری
 2.  هرس کردن
 3.  کود دهی
 4.  سم پاشی

محوطه سازی استخر

یکی از عناصر  پر طرفدار در محوطه سازی استخر می باشد ،می توان به جرعت بیان کرد  هیچ محدویتی در اجرای  محوطه سازی استخر نست زیرا  می توان  با مترال های مختلف  مثل  سنگ رود خانه ، بتن اکسپوز ،  مبلمان شهری  و … محوطه سازی اطراف استخر را اجرا کرد.   به عنوان یک عنصر مرتبط با آب علاوه بر ایجاد حس خوب تفریح و آرامش به زیبا سازی فضا نیز کمک می کند . طراحی و ساخت استخر در محوطه سازی با اهمیت طراحی، ساخت و پیاده سازی خود سازه برابری می کند. پس برای طراحی و ساخت محوطه استخر باید دقت و توجه ویژه ای به خرج داد. همچنین لنداسکیپ فضای اطراف استخر، در افزایش زیبایی ظاهری، بصری و جذابیت این سازه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

البته ساخت محوطه پیرامون استخر به آسانی تمام ترک ها، شکاف ها و دیگر موارد بدمنظره را پوشش می دهد. از مزایای لنداسکیپ استخر می توان به ارتقای شرایط کاربری، افزایش وزن و بار زیبایی و استفاده از آن اشاره کرد. درنتیجه ساخت چنین محیطی، ضریب ایمنی و سطح آسایش شناگران را تضمین می نماید. امروزه محوطه سازی استخر از طریق متریال های مختلف و با روش های خلاقانه ونوآورانه صورت می گیرد. پس برای بهینه سازی این فرآیند و انجام اصولی آن، بایستی فضای اطراف استخر نظافت و تمیز شود. همچنین پاکسازی و جمع آوری برگ های خشک شده و شاخ های درختان اطراف استخر الزامی می باشد. ناگفته نماند که تزئین فضای استخر همانند محیط های دیگر همچون باغ، ویلا و حیاط خانه بر اساس استانداردها و اصول مشخص صورت می گیرد که  از آن استفاده بهینه از فضا می باشد.

محوطه سازی

ساخت آبنما برکه و نهر

طرحی ساخت آبنما در فضای بیرون حس بودن در طبیعت را برای انسان ایجاد می کند و باعث آرامش می شود و استفاده از  شن رنگی محوطه سازی در کنار  گیاهان و جانوران آبزی به زیباتر شدن این فضا کمک می کند .

محوطه سازی ویلا

در طراحی و اجرای حیاط ویلای خود اولین چیزی که قابل توجه است طراحی محوطه سازی ویلا می باشد می توان در سبک های مختلف اجرا کرد یک از متریال های پر فروش در میان کارفرمایان استفاده از سبک مدرن و به کار بردن انواع سنگ رودخانه در محوطه سازی ویلا از سنگ های رودخانه ای محبوب در میان کاربران می توان به سنگ رودخانه مشکی و در داخل ویلا می توان از سنگ رودخانه مرمری اشاره کرد.

فرایند محوطه سازی

در موارد زیر به مراحل اصولی وحرفه ای اجرای محوطه سازی پرداخته شده است توسط کارشناسان مجموعه پروفسور کو جمع آوری شده است.

1 – پاکسازی زمین و تخریب ساختار های مزاحم

تخریب ساختمان های فرسوده که در محل پروژه قرار می گیرند ضروری است و باید توسط مهندسین صورت جلسه شود و این ساختمان ها با تایید دستگاه نظارت بر عملیات تخریب میشوند .

 1. تخریب
 2. حفاری و تراشه زنی
 3. زهکشی در محوطه سازی
 4.  نصب سیستم برق و آبیاری
 5.  درصورت نیاز سازه های آبی
 6.  ایجاد پستی و بلندی های مشخص شده
 7.  متراکم ، سازی ، پی سازی ، خاک ریزی پیاده روها و…
 8.  کاشت گیاهان و درختان براساس شرایط آب و هوایی
 9. اجرای نور پردازی و مبلمان
 10. عیب یابی مشکلات
 11. تکمیل فرایند ساخت
 12.  کاشت بیشترین گل خارج از محوطه

موارد مهم در محوطه سازی

استفاده از المان های گوناگون در مکان اجرا :

– فضای سبز :

ایجاد پوشش گیاهی متناسب با منطقه جغرافیایی محلی که در حال محوطه سازی است و درختان  و گیاهان مختلف تزئینی و درختچه ها از عناصر سبز هستند که از آنها در محوطه سازی استفاده می شود و چمن های مصنوعی و طبیعی و انواع فلاورباکس های چوبی از دیگر مواردی هستند که در ساخت فضای سبزی زیبا به کار برده می شوند .

– مسیر های دسترسی :

درست کردن مسیر دسترسی عالی در محوطه سازی اهمیت ویژه ای دارد ، محوطه سازی باید به گونه ای انجام شود که هم مسیر ورود  و خروج راحت باشد و هم امکان دسترسی آسان به بقیه نقاط سبز نیز وجود داشته باشد .

– فضای باز :

استفاده از مبلمان ، آلاچیق ، آبنما ، فلاورباکس ، نیمکت  و سنگ رودخانه ای در فضای باز از مواردی هستند که به زیبا تر شدن فضای محوطه ی بیرونی کمک می کنند و تغییر مناسبی در فضا ایجاد می کنند مانند زری اسکیپ .

– نورپردازی :

یکی از موارد مهم در محوطه سازی نور پردازی آن است و باید به آن توجه نمود ، لذت بردن از فضای ایجاد شده در شب بستگی به نور آن دارد .

استفاده از نور پرداز های مناسب جلوه ی بی نظیری به آن مکان و عناصر به کار رفته درآن می دهد ، لامپ های ریسه ای یکی از کم هزینه ترین وسایلی هستند که به نور پردازی محیط کمک می کنند .

* چند نکته درباره  نور پردازی:
 1.  گیاهان زنده به نور مصنوعی حساس هستند ، پس از تابش مستقیم نور مصنوعی خود داری کنید.
 2.  از تجهیزاتی استفاده شود که قابلیت خاموش و روشن شدن را داشته باشد.
 3. بخش هایی که به در ورودی نزدیک هستند باید روشن تر باشند ، این امر به رفت و آمد در شب و ایمنی آن کمک میکند.
 4.  در باغچه های کوچک از نورپردازی استفاده نکنید زیرا باعث جمع شدن حیوانات و حشرات در باغچه می شوند و به آنها آسیب می رسانند و همچنین تولید حرارت می کند.
 5.  استفاده از حسگرهای حرارتی برای کنترل روشنایی باغ بهتر است و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

زهکشی در محوطه سازی

زهکشی در محوطه سازی یعنی خارج نمودن آب اضافی در مکان یا زمین مدنظر می باشد که سابقه 200 ساله دارد و کاری مرسوم می باشد. پس جهت زهکشی ساختمان بایستی از یکسری نکات فنی مطلع شد و آن ها را به اجرا درآورد. بنابراین قبل از شروع زهکشی در لنداسکیپ باید به گزارش هایی به همراه نقشه دسترسی داشت و به صورت کامل آن ها را مطالعه نمود. در صورت اشتباهات و ابهامات، مشاور طرح را در جریان گذاشته و به سرعت آن ها را برطرف کرد. در مرحله دوم مصالح مصرفی را در محل کاملا خیس و شسته بریزید. جهت پیشگیری از تفکیک سنگدانه ها  زهکشی  می توانید از سنگ قلوه محوطه سازی باغ با کمترین هزینه استفاده کنید. ناگفته نماند که مصالح دانه ای مصرفی جهت زهکشی باید از دانه های انحلال پذیر، دانه های سست و نرم، فاقد مواد آلی، دانه های سنگی سخت و مقاوم و دیگر ناخالصی ها تشکیل شود.

– کف سازی مناسب :

کف سازی مناسب تاثیر زیادی بر محوطه دارد دسترسی به بخش های مختلف ، تقسیم مناسب فضا و زیبایی آن در کف سازی مورد توجه زیادی قرار گرفته است مانند واش بتن  و بتن اکسپوز .

محوطه سازی مواردی مانند خیابان سازی ، شبکه های جمع آوری آب و فاضلاب و طراحی پیاده رو ها را در بر می گیرد .

پیمانکاران پروژه های ساخت و ساز بر اساس زمانی که به آنها داده میشود به محوطه سازی اقدام می کنند و تمام مراحل را به ترتیب انجام می دهند و اگر موارد ضروری در اجرای محوطه سازی انجام نشود و باعث به و جود آمدن مشکل شود پیمانکار پروژه باید با هزینه ی خود مشکل را رفع کند .

محوطه سازی پارکها و فضای سبز

در طراحی فضای سبز محل کاشت گیاهان و درختان جدید تاین شود  وگیاهان ودرختان  قدیمیبه صورت مداوم نگداری شود، پس عملیات پاک سازی پارک ها و فضای سبز   باید با اصول انجام شود . همان طور که طراحی فضای سبز اهمیت دارد نگهداری از آن هم به همان اندازه اهمیت دارد .

*مراحل نگهداری از فضای سبز:
 1.  آبیاری
 2.  هرس کردن
 3.  کود دهی
 4.  سم پاشی

هزینه های طراحی فضای سبز :

هزینه ی طراحی بستگی به تجهیزات مصرفی ابعاد پروژه دارد .

بنابراین هرچه ابعاد فضا بزرگتر و تجهیزات مصرفی که بکار می رود کیفیت بهتر داشته باشد هزینه ی آن بیشتر می شود .

– تمرکز : یکی از موارد مهم در محوطه سازی داشتن تمرکز است .

– ساده و زیبا : در محوطه سازی سادگی بهتر است و باید سعی کرد فضا را ساده نگه دارید و از شلوغ کاری پرهیز کنید و محوطه باید حس آرامش و اطمینان را به فرد منتقل کند .

محوطه سازی

نکات مهم در هنگام محوطه سازی

در این بخش مطلب به چند نکته مهم محوطه سازی اشاره میکنیم که باعث می شود عمرو دوام و از همه مهمتر زیبای دوچندانی به محوطه شما منتقل شود.
محوطه سازی را می توان یکی از عوامل نشاط محیطی دانست اما برای ساخت محوطه سازی باید چند نکته مهم در هنگام طراحی قابل توجه می باشد.

 • محوطه سازی بر اساس جغرافیای محل اجرای پروژه
 • استفاده از متریال مرغوب
 • زیر سازی و زهکشی محوطه سازی

مراحل ساخت محوطه سازی :

محوطه سازی با هر مقیاس، روش و سبکی که انجام گیرد باید اجرای آن مطابق مراحل از قبل تعیین شده باشد تا ایده اولیه شکل واقعی به خود بگیرد. پس مراحل لنداسکیپ به شرح زیر می باشد. از اقدامات لازم برای اجرای محوطه سازی وافزایش سرعت کار می توان با مورارد زیر اشاره کرد.

1- ملاقات با کارفرما :

این مرحله به شناخت نیاز های کار فرما مربوط است ، گاهی اوقات سلیقه و خواسته های کارفرما خط و مشی پروژه را تعیین میکند و این امر فاکتور تعیین کننده ی کل پروژه خواهد بود و تهیه قرارداد قبل از طراحی بسیار مهم است .

2 – بازدید از پروژه :

در این مرحله طرح پروژه باید در محل محوطه سازی حضور داشته باشند ، مشاهده توسط طراح ،تهیه عکس و فیلم از محوطه ، یادداشت برداری اقداماتی است که یک طراح باید در یک بازدید انجام بدهد .

3 – تهیه نقشه اولیه :

در این محل دیدن عکس ها و اندازه گیری های بدست آمده به تهیه نقشه پایه کمک میکند ، اگر فرم زمین به گونه ای بود که نمی توانست اندازه گیری شود و زمین دارای توپوگرافی بود از نقشه برداری با دستگاه استفاده می شود .

4 – تجزیه و تحلیل :

در این مرحله باید با دسته بندی از عوامل تاثیر گذار بر پروژه جلو برویم  تجزیه و تحلیل در محوطه سازی خود به عوامل متعددی بستگی دارد که به شرح زیر است.

 •  توپوگرافی ( تعیین گودهای و تپه های موجود، تعیین میزان و جهت شیب زمین و استقامت خاک)
 •  عوامل طبیعی ( محل زندگی آفات، گونه های گیاهی و حیوانات )
 •  عوامل جوی ( تعیین دمای متوسط و میزان بارش در روزهای یخبندان، تعیین کمترین و بیشترین دمای منطقه، جهت باد غالب، هواشناسی، جهت نور و سایه اندازی ها )
 •  پارکینگ ( محل پارک و عبور ماشین )
 • محل تاسیسات برق و فاضلاب
 •  دیدهای نامطلوب ( دیدهای داخل سازه به بخش بیرونی محوطه و مناظر ناخوشایند )
 •  ورودی ها (ورودی سازه و محل پنجره ها )
تو پوگرافی :

تعیین تپه ها و گودی های موجود ، استقامت خاک و تعیین جهت شیب زمین .

عوامل طبیعی در داخل و خارج از سایت : محل زندگی حیوانات و محل دقیق گونه های گیاهی و آفات .

عوامل جوی :

سایه اندازی ها ، جت نور ، هوا شناسی ،جهت باد غالب ،تعیین بیشترین و کم ترین دمای منطقه ، میزان بارش و تعیین دمای متوسط و روز های یخ بندان .

 ارائه شرایط مورد نیاز

پیمانکار پس از بررسی همه جوانب محوطه سازی باید کلیه گزارشات را به کارفرما تحویل داده تا تصمیم نهایی از طرف کارفرما گرفته شود. البته عواملی که تصمیم کارفرما را تغییر می دهند شامل قیمت طرح اجرایی، قیمت مصالح، شرایط زمین و خاک می باشند و توافق طرفین الزامی است.

طراحی اصلی

کارفرما با ارائه گزارش پیمانکار تصمیمات خود را گرفته و او را در جریان تغییرات نهایی می گذارد تا مرحله بعدی شروع شود. پس اگر پیمانکار نقصی را در قسمتی از ساخت مشاهده نماید باید به کارفرما گزارش دهد و بعد تصحیح دوباره طرح را تحویل گیرد.

ثبت اسناد ساخت و ساز

مرحله ثبت اسناد ساخت و ساز در محوطه سازی ویلا و حیاط ساخمان های مسکونی باغ ها شخصی ساز  بعد از اتمام همه مراحل ساخت و ساز صورت می گیرد. البته توجه به طراحی اولیه، زمانبندی، طراحی نهایی، نقطه آغاز و پایان، جزئیات ساخت، نوع مصالح و … برای ثبت ضروری می باشد. بنابراین بعد از مراحل ذکر شده می توان اسناد را ثبت کرده و قراردادها را تنظیم نمود. ناگفته نماند که وجود امضای پیمانکار و کارفرما در قرارداد الزامی است.

شروع ساخت محوطه

پس از توافق پیمانکار با کارفرما بر سر هزینه ها، دستمزد و طراحی فضا، پروسه محوطه سازی یا ساخت محوطه آغاز می گردد. بنابراین ساخت صفر تا صد پروژه بر عهده پیمانکار بوده و چند بعد از کار باید پیگیر لنداسکیپ باشد. زیرا در صورت مشاهده هر نوع نقصی موظف به ترمیم و ساخت دوباره محوطه است. ناگفته نماند که فرایند ساخت محوطه خود از سبک های متعددی پیروی می کند که شامل موارد زیر می باشد.

 • سبک رسمی
 • سبک غیر رسمی
 • سبک ژاپنی یا شرقی
 • سبک مدرن
 • سبک بیابانی
 • سبک مدیترانه ای

5- مشاهده محوطه و ارائه طرح اولیه

در مرحله نخست محوطه سازی باید پیمانکار فضای مدنظر را دیده و پس از محاسبه متراژ و بررسی طرح مشتری، قیمت را تخمین بزند. اگر طرح قابلیت پیاده سازی نداشت، پیمانکار موظف بوده که طرح دیگر را پیشنهاد دهد. البته یک طرح کامل باید کل اجزای محوطه اعم از کف سازی، دیوارها، آبنما، استخر و … را داشته باشد. از دیگر وظایف پیمانکار، خرید مصالح است که خود کارفرما هم می تواند چنین کاری را انجام دهد.

محوطه سازی چیست؟

6 – کانسپت و ایده ی طراحی :

کانسپت نقطه ی شروع طراحی است و میتوان میزان حرفه ای بودن هر طرح را سنجید ،طرح بدون کانسپت طرح نا پخته و سطحی محسوب می شود .

7 – طراحی و تهیه نقشه :

در این مرحله ممکن است طرح هزاران بار به وسیله ی طراح مجدد طراحی شود و ممکن است طرح اولیه کار از طرح های بعدی بهتر باشد در این مرحله طراح بهتر است که با کارفرما ارتباط بگیرد و با آنالیز و تحلیل سایت طرح نهایی را طبق خواسته ی کارفرما انجام دهد .

8 – ملاقات با کارفرما :

دراین مرحله انیمیشنی از طرح و یا طرح سه بعدی می تواند دید بسیار خوبی به کارفرما بدهد و کارفرما نظر نهایی خود را گفته و بعد از جلسه توافق نهایی برای کار صورت می گیرد .

9- تهیه نقشه اجرایی :

بعد از انجام تغییرات و صحبت کردن با کارفرما طرح نهایی به صورت فاز دو تهیه می شود .

10-اجرا :

قبل از اجرا باید هزینه محوطه سازی کارخانه و  زمانبندی از روزهای اجرایی کار تهیه شود و طبق آن برنامه ریزی کار را انجام دهیم .

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *