44149491 021

 En/Fa

      

        

 

×

هشدار

خطا در بارگذاری کامپوننت: com_coalawebtraffic، کامپوننت پیدا نشد
×

خطا

COM_CWTRAFFIC_MSG_MISSING

روف گاردن چیست ؟

یکشنبه, 28 خرداد 1396 ساعت 13:38

 

روف گاردن چیست ؟

 

روشی نو که امروزه بر روی سقف ها ، بام ها ، تراس ها  بنا نهاده شده است و در فارسی معادل بام باغ یعنی باغ در بام می باشد. روف گاردن در واقع ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام خانه ها و برج ها و ویلاها است، تا به این روش طبیعت را در عمق زندگی شهری وارد نموده  و از آن بهره ببرند. . بنابراین به هر نوع فضای سبزی که بر روی

بام ، تراس  ایجاد شود، روف گاردن گفته می شود و مجموعه ای از گیاهان سبز، آلاچیق، مبلمان باغی، آتشکده ، برکه ، آبنما، سایبان  محصولات کشاورزی و سایر امکانات دیگر با توجه به فضای  موجود را در بر میگیرد .

 

دنیا  از آثار روف گاردن برای بالا بردن کیفیت محیط زیست شهری مطلع میباشد و  در راستای گسترش روف گاردن تلاش قابل توجهی می کنند. در این میان شهرهایی مانند لندن، توکیو، سنگاپور و در گسترش روف گاردن پیشگام می باشند . در ایران به خصوص  تهران به دلیل بالا بودن قیمت زمین امکان ایجاد فضای سبز وجود ندارد، به همین دلیل با ایجاد باغ در بام ساختمان به بهبود محیط زیست کمک نموده و با حضور در باغ کوچکی که در نزدیکی افراد است، اوقات فراغات خود را سپری می کنند


 

مزایای ایجاد روف گاردن چیست ؟

 

استفاده از روف گاردن باعث پالایش هوا ، کاهش آلاینده های هوا ، بهینه سازی مصرف انرژی ، کاهش جذب حرارت از طریق سقف ساختمان، کاهش هدر رفت انرژی از بام ساختمان ، کنترل دما و استفاده بهینه از آب باران می شود و علاوه بر اینکه سطح معماری ساختمان را ارتقا می دهد و چهره شهرها را زیباتر می کند. به خاطراستفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ایجاد روف گاردن، فضایی ایجاد میشود تا انواع پوشش های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود. از مزایای دیگر روف گاردن این است که فضایی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم مینماید و حتی می توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات نیز  فراهم نمود.

 

روف گاردن با دارا بودن یک سیستم سبک باعث حفظ بام در برابر اشعه خورشید میباشد و با ساخت روفگاردن می توان فضای زیبایی را در یک بخش بدون استفاده ساختمان فراهم نمود و سطح کیفی زندگی در شهرهای پرجمعیت را بهبود بخشید.

 

 

یکی دیگر از مزایای روف گاردن (Roof Garden)این است که در فضای فراموش شده ساختمانها ، مناظری بدیع ، مفرح ، جالب و منحصر به فرد را ایجاد می کند و باعث افزایش  ارزش روز افزون ساختمان شده و روفگاردن می تواند با آب باران، پایداری بنا را نیز افزایش دهد .

 

در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب در بام ساختمان وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم مینماید  تا محیطی آرام برای استراحت ایجاد شود.

 

در ساختن  روف گاردن دقت نمایید !!!

 

برای ایجاد یک منظر و فضای سبز دلنشین بر روی بام یا تراس ، حتما باید از کارشناسان مجرب  در این زمینه استفاده نمود که با استفاده از محاسبات مختلف ، نقشه برداری دقیق ، انتخاب مواد و مصالح مناسب و اجرای صحیح یک محوطه بینظیر و یک منظر زیبا را روی پشت بام ویا تراس خلق نمود.

 

 

ایجاد بام باغ یا روف گاردن (Roof Garden)

 

طراحی و اجرای روف گاردن شامل دو مرحله بوده که میتوان گفت مرحله اول آن عمرانی، عملیات ایزولاسیون و زه کشی میباشد و مرحله دوم لنداسکیپ و معماری منظر میباشد که در این مرحله فضای سبز خلق می گردد و سایر ملزومات فضای باز همانند سایبان، برکه ، مبلمان باغی،آلاچیق، آبنما ، آتشکده،  باربیکیو و اضافه می شود.

 

خاک مناسب جهت ساخت روف گاردن چیست ؟

 

جهت  ایجاد نمودن یک روف گاردن حتما نیاز به خاک مناسب این کار داریم و انتخاب درست  خاک یکی از مهم ترین مواردی است که حتما باید به آن دقت نمود و روش آماده سازی آن را با حتما با کارشناسان مشورت کرد . خاک مورد نیاز روف گاردن از محدودیت هایی نیز برخوردار است، بنابراین حتما باید خاکی را انتخاب نمود که جذب آب بیشتری دارند و همچنین وزن مخصوص و دانسیته کمتری داشته باشند.

 

ضمن اینکه می توان با کود مناسب نیز  نیاز غذایی فضای سبز موجود در روف گاردن را برآورده نمود، اما بدلیل مشکلاتی که تعویض نمودن خاک در روف گاردن دارد، حتما باید خاک روف گاردن شامل  مواد مغذی باشد که در طی زمان نه تنها دانه بندی گیاهان را بهتر نماید ، بلکه نیاز آنها نیز به مواد غذایی را برآورده نمود.

 

 

گیاه مناسب برای روف گاردن  چیست ؟

 

هدف اصلی روف گاردن، ایجاد فضای سبز میباشد  و تمامی مشقاتی  که برای ساخت روف گاردن انجام می شود، جهت رسیدن به این هدف میباشد . ضمن اینکه  گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که بر روی زمین نیز کاشته می شوند، اما باید در انتخاب گیاهان مناسب به خصوصیت آن توجه نموده  و گیاهانی را انتخاب نمود که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند.

 

انتخاب نمودن مصالح و متریال مناسب برای روف گاردن

 

یکی از اصلی ترین عوامل انتخاب متریال میباشد که حتی در نحوه اجرای روفگاردن نقش مهمی دارد، محدودیت وزن میباشد و از آنجا که روف گاردن بسیار شبیه محوطه سازی و لنداسکیپ می باشد، اما برای هر نوع تغییری که در متریال داده می شود، باید وزن آن را نیز در نظر گرفت.

 

فیلترینگ در روف گاردن چه اهمیتی دارد؟

 

عملیاتی که در آن از رفتن خاک  و املاح به لایه های پایین تر ممانعت میشود، فیلترینگ  روفگاردن نام دارد . اگر عملیات فیلترینگ در روف گاردن صورت نپذیرد ، بافت خاک تغییر کرده و مسیر های زهکشی در تراس و روف گاردن، مسدود میشوند .

 

تعادل  وزنی در روف گاردن و تراس

 

تمامی مهندسان در هنگام ساخت بناهای مختلف وزن برفی که روی بام ساختمانها مینشیند را به صورت تقریبی جهت  هر متر مربع 50از بام  کیلو گرم در نظر می گیرند و با این محاسبات می توان وزن روف گاردن بر روی پشت بام و یا تراس را در محاسبه نمود اما  نکته مهم که باید به آن دقت نمود ، تعادل وزنی بین تجهیزات و  المان ها است که در روف گاردن و یا تراس قرارمی گیرند، زیرا مهندسان برای برف محاسبه می کنند که به صورت یکنواخت بر روی کل بام بنشیند ، اما ممکن است در بعضی از نقاط تراس یا روف گاردن، بار وزنی به صورت متمرکز اعمال شود.

 

برای نصب  آلاچیق در روف گاردن دقت نمایید

 

از آنجایی که جهت اتصال آلاچیق به ساختمان محدودیت زیادی موجود است و نیروی باد در روف گاردن زیاد میباشد  ، باید از آلاچیق های مخصوص روف گاردن استفاده نمود و نمی توان از آلاچیق هایی که بر روی زمین استفاده میگردند ، استفاده نمود.

 

ایزولاسیون روف گاردن را جدی بگیرید

 

یکی از با مهم ترین مواردی که باید در ساخت روف گاردن به آن توجه نمود ، انجام ایزولاسیون می باشد ، زیر ایزولاسیون می توان مرزی را تعیین نمود که امکان عبور و عدم عبور آب به زیر تراس یا روف گاردن را فراهم می کند. با توجه به اندازه روف گاردن می توان از مواد و روش هایی مانند قیر و گونی برای ایزولاسیون روف گاردن استفاده نمود اما توصیه میگردد از مواد ایزولاسیونی استفاده گردد که میتوانند فشار منفی را نیز تحمل نمایند .


 

زهکشی در روف گاردن که حتما باید از آن بهره برد 

 

بیشتر از آنکه ایزولاسیون در روف گاردن نقش دارد، عملیات زهکشی هم با پرنقش میباشد ، چرا که به حفظ سلامت ریشه گیاهان و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی  نقش بسزایی دارد  . حتی این امکان وجود دارد که با استفاده از مصالح خاص و فنون مختلف، با استفاده از لایه های مخصوص زهکش روف گاردن استفاده نمود .

 

استفاده از واش بتن ، سنگ رودخانه ای ، قلوه سنگ ،  مبلمان گابیون و سایر محصولات پروفسور در المان های مختلف روف گاردن میتواند به زیبایی دو چندان  روف گاردن و تراس  بیانجامد .

 

 

 

 

 

 

خواندن 4369 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 آبان 1396 ساعت 11:45
طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط اینتن