44174462 021

 En/Fa

      

        

 

×

هشدار

خطا در بارگذاری کامپوننت: com_coalawebtraffic، کامپوننت پیدا نشد
×

خطا

COM_CWTRAFFIC_MSG_MISSING

معماری منظر و حیاط

دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 20:40

ماری منظر و حیاط 

حیاطی چهار گوش با یک حوض آبی و چند باغچه که منطبق با شرایط مختلف جغرافیایی و محلی مانند آب و هوا و همچنین شرایط فرهنگی شکل های مختلفی داشت

، در قلب بنا همراه با ایوان در دور آن ، یکی از ویژگی هایی بود که در معماری منظر و  لند اسکیپ خانه های ایرانی به چشم میخورد و حیاط قلب و مرکز ساختمان و همچنین حیاط ،  محلی برای برگزاری مراسم مختلف نظیر  عروسی  ، مراسم مذهبی و نیز تجمع اقوام بود

حیاط در معماری منظر  به صحن خانه و زمین محصور جلوی ساختمان گفته میشود و معمولا محوطه سازی و لند اسکیپ کار میشود که در گذشته گل کاری و درختکاری میشد و در فرهنگ دهخدا حیاط به معنی محوطه و سرای خانه آمده است .

کاربرد حیاط در خانه های ایرانی بسیار متفاوت میباشد  و میتوان به موارد ذیل به صورت خلاصه اشاره نمود :

حیاط، به عنوان فضایی امن و آرام جهت آسایش بیشتر خانواده میباشد و همچنین از حیاط، به عنوان یک هواکش مصنوعی جهت عبور جریان هوا و نیز وحدت دهنده چند عنصر خانه و ارتباط دهنده چند فضا استفاده میشود .

 

معمولا اولین جزء  لند اسکیپ و محوطه سازی حیاط استفاده از کفپوش مناسب جهت کفسازی حیاط و محوطه خانه ها میباشد که در دوره ای استفاده از سنگ و یا آجر استفاده میگردید و لی اکنون از موزاییک حیاطی قدیمی  و کفپوش بتنی و یا واش بتن برای موزاییک حیاط استفاده میگردد  برای آشنایی بیشتر با موزاییک حیاط به صفحه واش بتن ، موزاییک حیاطی ،  کفپوش بتنی ، موزاییک پرسی و کفپوش بتنی پرسی مراجعه نمایید .

افزون بر موزاییک حیاط از اجزا دیگر حیاط میتوان به وجود باغچه در حیاط اشاره نمود ، در قدیم به وسیله چینش عمودی آجرها باغچه را محصور مینمودند ولی اکنون میتوان از جدول دور باغچه ای و جدول بتنی برای محصور نمودن باغچه ها استفاده نمود . جهت آشنایی بیشتر با انواع جدول بتنی و جدول دور باغچه ای به صفحه جداول بتنی و جداول دور باغچه ای مراجعه نمایید .

 

علاوه بر باغچه و موزاییک حیاط  حوض ، برکه ، استخر و آبنما از دیگر اجزای معماری منظر و لند اسکیپ حیاط میباشد که برای زیباتر شدن آن میتوان آن را با سنگ قلوه ساخت و یا از سنگ رودخانه ای در درون آنها استفاده نمود برای آشنایی بیشتر با محصولات سنگ رودخانه ای ، شن رنگی ، قلوه سنگ و سنگ های تزیینی جهت استفاده در آبنما ، حوض ، برکه و استخر به صفحات سنگ رودخانه ای ، قلوه سنگ ، شن رنگی و سنگ تزیینی مراجعه نمایید .  

 

خواندن 2044 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 18 آبان 1396 ساعت 11:35
طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط اینتن