اینجا هستید:

محصولات پروفسور

مبلمان شهری

به اشتراک بگذارید:

مبلمان شهری چیست؟ هدف اجرای آن درشهر

مبلمان شهری چیست؟

در جهان مدرن امروزی شهرسازی، باپیشرفت تکنولوژی سعی می کند که با در نظر گرفتن فرهنگ واداب رسوم شهروندان، زیبا سازی شهرری انجام پذیرد. مسئولان شهری با استفاده از تجهیزاتی مانند: نیمکت های شهری، ایستگاه اتوبوس و وسایل ورزشی پارکی، شهر را برای زندگی راحت آماده می کنند.
تعریف مبلمان شهری به زبان ساده می توانیم بگوییم:استفاده بهینه از تمامی وسایل و ابزار مورد نیاز برای شهروندان، که توسط شهرداری و پیمان کاران طراحی واجرا میشود ،به منظور تجهیز مکان های عمومی برای آسایش و رفاه حال شهروندان و همچنین زیبایی شهر.

مبلمان شهری

مزایای قراردادن این المان ها در شهر چیست؟

فواید  اصلی مبلمان شهری در سطح خیابان ها و فضاهای شهری ایجاد مکان هایی است که زبان ناطق هویت انسان و منظر شهری مطلوب، باشد. تصور کنید اگر طراحی و اجرای این عناصر جایگاه خودش را در شهرها پیدا کند چقدر چهره شهرهای ما بهتر و زیباتر خواهد شد. بخشی از این تجهیزات مبلمان شهری یا خیابانی که ما در فارسی  به تمام آنها مبلمان شهری می نامیم. مبلمان شهری مثل هر عنصر دیگری درایجاد چهره زیبا برای شهر تاثیرگذار است و باید در این حوزه با طراحی و برنامه ریزیهای دقیق، متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم مردم گام برداشت.

مبلمان شهری

میزان تأثیر مبلمان شهری در روحیه ساکنان و مسافران شهرهای مختلف، سطح توجه به طراحی اجزای مبلمان را افزایش داده است. مبلمان شهر در واقع نمود زیباشناسی و هویت یک جامعه است. از این رو طراحی ویژه و کاربردی در کنار استفاده درست و اصولی از مبلمان در بستر شهر در اولویت شهرداری قرار دارد.

توجه به اقلیم شهر، نیاز شهروندان، میزان کارایی محصول و ماندگاری مبلمان شهری در طراحی این محصولات حائز اهمیت است. رفاه شهروندان، میزان رضایت آنان و صرفه جویی در هزینه ها از نکات قابل توجه در طراحی مبلمان می باشند. طراحان خبره پس از ارزیابی محدوده مدنظر و پیش بینی میزان استقبال مردم از محصول نهایی، ایده پردازی می‌کنند.

طراحی مبلمان شهری چرا و چگونه؟

مبلمان شهری در واقع تمام تجهیزات شهری موجود در فضای باز و عمومی شهرها را در برمی‌گیرد. طراحی این تجهیزات با رعایت نکات خاصی طی مراحل معینی به منظور افزایش رفاه و آسایش شهروندان، صورت میگیرد. نکات حائز اهمیت در طراحی مبلمان درون شهری از سازگاری محصول با محیط تا تطابق آن با سلیقه اغلب افراد شهر را دربرمی‌گیرد.

طراحی مبلمان شهری مبحثی میان رشته ای است که نیازمند تخصص در رشته های مختلف میباشد. طراحی تجهیزات شهری ابتدا آسان بنظر میرسد، اما ساخت یک محصول متناسب با نیازهای عموم مردم جامعه بسیار دشوار است. طراحان باید توجه به جزئیات در عین سادگی تجهیزات را مدنظر قرار دهند.

مبلمان شهری وهدف اجرای آن درشهر

اصول طراحی مبلمان شهری

طراحی مبلمان شهری همچون طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها نیازمند دانش، آگاهی و اصول خاص خود است. کارآیی، ماندگاری، جلوه بصری و جذابیت عناصر مبلمان شهر به رعایت استانداردها بستگی دارد. مهم ترین نکات قابل توجه در طراحی و اجرای المان های شهری به شرح ذیل می باشند.

· توجه به فرهنگ و اقلیم در طراحی مبلمان شهری

تضاد المان ها با فرهنگ عامه مردم سبب عدم کارآیی مبلمان و کاهش جلوه رضایت مردم می‌گردد. چه بسا ساختارهایی که جلوه بصری دارند اما با اقلیم شهر مدنظر همخوانی ندارند. توجه به اقلیم فراتر از رعایت آداب و سنن است. در واقع توجه به اقلیم، به معنی انتخاب اجزای متناسب با آب و هوای موجود می باشد.

· طراحی برای عامه مردم، از اصول طراحی مبلمان شهری

تجهیزات مبلمان شهری، مورد استفاده بزرگ و کوچک، سالم و معلول نیز قرار می‌گیرند. از این رو دقت در تناسب طراحی تجهیزات با انتظارات و میزان توانایی عموم مردم الزامی است. طراحی المان های شهری بر اساس نیاز مردم، سبب آرامش خاطر و ایجاد حس امنیت در شهروندان می گردد.

· توجه به توسعه پایدار

در طراحی تجهیزات شهری، وسعت دید و توجه به توسعه شهری الزامی است. در واقع طراحی تجهیزات باید هدفمند و با رعایت تناسب همراه باشد. به طور مثال تناسب نیمکت با سایر اجزای مبلمان شهر مانند چراغ برق، سنگ فرش و سطل زباله نتیجه مطلوبی به همراه دارد. از سویی دیگر عدم پیش بینی توسعه شهری سبب عدم کارآیی مبلمان و تغییر آن در گذر زمان می‌گردد.

جذابیت های مبلمان مدرن شهری

امروزه در کشورهای توسعه یافته هرچه بیشتر به مقوله زیباسازی شهری اهمیت داده می‌شود.
طراحی المان های شهری مختلف با ایده‌های خلاقانه و چشم‌نواز که باعث زیباسازی گوشه کنارهای شهر و محله‌ها می‌شود .
مبلمان شهری مدرت یکی از بسترهای مناسب برای اجرای ایده‌های خلاقانه است. زیرا هم باعث زیباتر شدن فضا می‌شود و هم جایی برای استراحت عابرین فراهم می‌کند مبلمان مدرن شهری فرصتی برای ایجاد طراوت و سرزندگی در شهر با بهره گیری از مدرنیته است. اغلب المان های مدرن حاوی صدا، رنگ و تصویر جذاب می باشند. در واقع این تجهیزات سعی در انتقال پیام و محتوای خاصی برای شهروندان دارند. استفاده از صوت و تصویر، سبب سهولت در انتقال پیام های فرهنگ سازی میباشد.

به طور مثال طراحی یک هوشمندانه سطل زباله سبب ترویج فرهنگ جمع آوری زباله می‌گردد. طراحی مدرن شهر را از حالت کسالت آور دور کرده و شور و نشاط را به فضا منتقل می‌کند. اغلب این المان ها دارای ظاهری ساده، طراحی متفاوت و کارایی فوق العاده می باشند.

انواع المان های شهری مدرن
 • نیمکت های قوس دار
 • استفاده از سطل زباله مدرن
 •  مبلمان شهری تولید شده با مواد بازیافتی
 •  اتاقک های کوچک سبز در مادرید
 •  نیمکت های شهری برای مبارزه با آلودگی هوا
 •  نورپردازی در محیط شهری در اشکال مختلف
 • استفده از سنگ رودخانه در کنار مبلمان شهری

نقش تجهیزات شهری در روحیه مردم

استفاده صحیح از مبلمان شهری در هیاهوی شهرهای امروزی، می تواند فرصتی برای کاهش دغدغه ها و ایجاد محیطی آرام برای شهروندان باشد. اثرگذاری تجهیزات شهری در روحیه شهروندان را می توان از میزان فرهنگ سازی و میزان تلقین انرژی مثبت در انسان‌ها درک نمود. طراحی اصولی مبلمان می تواند سبب آرامش فکری و جسمی فرد برای مدتی هر چند کوتاه باشد.

به طور معمول انسان با هرچه که می‌بیند ارتباط برقرار می‌کند. از این رو استفاده از المان های سنتی سبب زنده کردن حس نوستالژیک در افراد می‌شود. از سویی دیگر استفاده از المان های ساده و مدرن، حس راحتی و آسایش را به کاربران ارائه می‌دهد. طراحان نباید میزان تأثیر ساختار تجهیزات شهری در روحیه افراد را نادیده بگیرند.

تجهیزات المان های شهری به چهار دسته ی کلی نیز  تقسیم می شود:

 • تجهیزات خیابانی
 • مبلمان پارکی
 • مبلمان و تجهیزات ترافیکی
 • تابلوهای تبلیغاتی و علائم اطلاع رسانی
 • ایده طراحی مبلمان شهر

تنوع و نوآوری در مبلمان شهری بی انتها است. در واقع طراحی تجهیزات نوین دنیایی بی انتها است که به ذهنی خلاق و استفاده صحیح از مواد اولیه بستگی دارد. بهره گیری از عناصر طبیعی، تجهیزات سنتی، طراحی المان های مدرن و استفاده از رنگ های شاد، ساخت تجهیزات نوین را میسر می‌سازند. تعدادی از ایده های خلاقانه و کاربردی تجهیزات شهری شامل موارد ذیل می باشند.

· طراحی نیمکت ها و صندلی های تک نفره

وجود صندلی های تک نفره در مکان های پر رفت و آمد، امکان استراحت افراد تنها را نیز میسر می سازد. کنار هم قرار گرفتن دو شهروند غریبه روی یک نیمکت امری ناخوشایند است؛ اما ساخت نشیمن گاه های تک نفره آسایش و آرامش را به همراه دارد.

· طراحی صندلی های راحتی

طراحی بسیاری از نیمکت ها و صندلی های شهری برای ستون فقرات شهروندان نامناسب است. طراحی نوین نشیمن گاه ها بر اساس آناتومی بدن انسان، رفاه شهروندان را فراهم می نماید.

. تلفیق مبلمان شهری با طبیعت:

استفاده از سنگها، شن و ماسه، چوب، آب و گل در ساختار تجهیزات شهری، آرامش و رفاه را دوچندان می‌کند. صدای آب در میان هیاهوی روزانه، ایده ای هوشمندانه برای تسلی خاطر و آرامش روان شهروندان است.

 

استفاده از المان های شهری امری عمومی و همه گیر است؛ بنابراین بهره گیری صحیح از فرصت های ایجاد محیط ها و پاتوق های مناسب برای تمام سنین از نکات حائز اهمیت است. ایجاد محیط های جذاب و رایگان برای تفریح و استراحت شهروندان به معنی رعایت حقوق شهروندی است.

 مبلمان شهری

سنگ رودخانه و نقش آن در طراحی مبلمان شهری

سنگ رودخانه یکی از پرفروش ترین محصولاتی است در امرمحوطه سازی  باغ ،ویلا  و حتی حیاط ساختمان های مسکونی استفاده می شود .جلوه بی نظیری به محوطه می بخشد حال اگر سنگ رودخانه درکنار مبلمان شهری وپارک ها بکار برود فضایی فوق العاده به شهر می دهد.

اجرای مبلمان شهری با واش بتن

یکی دیگر از مترال های پراستفاده برای ساخت مبلمان شهری ،استفاده از واش بتن برای ساخت این المان در مکان های مختلف است .چنانچه قصد اجرای مبلمان با واش بتن را داشتید می توانید از فرم زیر مقدار واش بتن لازم را محاسبه کنید.

محاسبه مقدار واش بتن لازم

با وارد کردن ابعاد، مقدار لازم را به کیلوگرم ببینید

نصب مبلمان شهری در مکان های مختلف

مبلمان شهری این قابلیت دارد که به غیر از اماکن شهری در ویلا باغ حیاط ومحوطه ساختمان های مسکونی نیز قابل اجر ونصب باشدمانند: نیمک های چند نفره،تاب های باغی و…مدتی هم است  فروش مبلما شهری بسار بالا رفته .

انواع مبلمان شهری

مبلمان شهری خود انواع مختلفی دارد که هر کدام، از حیطه طراحی شهری، در راستای هویت شهر و سیمای آن گام بر می دارد و آینه ای از فرهنگ آن شهر است، که از انواع این مبلمان شهری می توان به صندلی ها و نیمکت ها، ایستگاه های اتوبوس، سطل های زباله، بیلبوردها و تابلوهای آگهی، المان ها و نمادهای شهری و … اشاره کرد، که خصوصیات منحصر به فرد هر کدام از این مبلمان ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. مبلمان شهری، یکی از تجهیزاتی است که در امکان عمومی، پارک ها و حتی حیاط ویلا و منزل، استفاده می شود. تجهیزاتی که برای زیبا سازی فضا و محیط این اماکن استفاده می شود، تقریبا از جنس مشابه می باشد.  این تجهیزات می توانند روح تازگی، زیبایی و هماهنگی را در مکان مورد نظر برای استفاده کنندگان، تازه کند. البته، واش بتن فقط نمونه ای از این تجهیزات است.

تجهیزات خیابانی برای زیبا سازی محیط، شامل چه مواردی هستند؟

 1. مبلمان پارکی چیست و چگونه باعث زیبا سازی می شود؟
 2. تابلوهای تبلیغاتی و علائم اطلاع رسانی، چگونه در زیبا شدن شهر موثرند؟
مبلمان پارکی

پارک، یکی از مکان هایی است که در شهر یا حتی روستا هم وجود دارد. این محیط، برای کودکان و بزرگسالان طراحی شده است. به غیر از بخش بازی های کودکانه و دستگاه های بازی، می توان در یک پارک، تجهیزات خاص و فضاسازی خاصی را مشاهده کرد. فضای سبز و نحوه ی کاشت گیاهان و گل و بوته ها و درختان، همگی طبق اصول خاصی انجام می شود. پیاده روها و شکل چیدمان آن ها و همچنین مرکز پارک، باید طبق نقشه و طراحی یک معمار حرفه ای انجام شود.

مبلمان پارکی، از تجهیزات بسیار مهم و ضروری یک پارک به حساب می آید. اگر مبلمان پارکی و مبلمان شهری را از پارک حذف کنیم، پارک، معنا و مفهوم استراحت گاه خود را از دست می دهد. این المان می تواند به زیباتر شدن پارک و شهر، خیلی کمک کننده باشد. تصور کنید که اگر هر طرح و المان در سر جای خودش با زیبایی خاصی به کار برده شود، چهره ی شهر چقدر زیبا خواهد شد. البته ذکر این نکته هم لازم است، که مبلمان پارکی و مبلمان شهری باید با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم مردم همان منطقه به کار گرفته شود. مثلا در یک شهر زیبای مدرن نمی تواند در پارک بزرگ وسط شهر، از صندلی و مبلمان پارکی با شیوه ی سنتی، بهره برد در صورتی که در این پارک، دیگر المان ها کاملا مدرن باشند. همین طور در یک پارک زیبا که در یک روستا به طرز زیبایی بنا شده است، نمی توان مبلمان پارکی و شهری خیلی مدرن و متفاوت با فرهنگ و رسوم آن روستا به کار برد.

مبلمان شهری

تابلوهای تبلیغاتی و علائم اطلاع رسانی

تابلوهای تبلیغاتی و علائم اطلاع رسانی مانند تک تک تابلوهای راهنمایی و رانندگی و همچنین بیلبوردهای تبلیغاتی و جایگاه های تبلیغ در خیابان ها و نقاط یک شهر، باید در کنار هم و با هماهنگی با هم، به گونه ای استفاده شوند که بتوان هارمونی خاصی را در آن ها نظاره گر بود. رعایت این نکات در شهرسازی می تواند در زیبا شدن چهره ی شهر بسیار تاثیر گذار باشد.

ویژگی مبلمان شهری شامل چه مواردی می باشد؟

كاركردي بودن و زيبايي، كه در صورت داشتن هر دو ويژگي، مي‌توانند نياز عملكردي و بصري شهروندان را همزمان برآورده سازند. البته اين امر، مستلزم در نظر گرفتن مقوله‌هاي متعددي در طراحي اجزاي مبلمان شهریاست كه نه تنها رنگ، هماهنگي با محيط پيرامون، دوام آنها مورد نظر است، بلكه بايد از نظر عملكردي، جانمايي مناسبي در سطح شهر داشته باشند تا بتوانند پاسخگوي نياز شهروندان باشند.

از ویژگی های مبلمان شهری  باید گفت که  طوری طراحی شوند که جذابیت آنها، شهروند را به استفاده از آن راغب کند و میدان دید مناسبی را داشته باشد بدین معنا که برای شهروندان حتی با کمی مسافت قابل شناسایی باشند، البته شایان ذکر است، ایستگاه های اتوبوس بهترین مکان برای تبلیغات مورد نیاز شهروندان می باشد.

در کل، سوالی که پیش میاد این است، مبلمان شهری شامل چیست؟ اجزای مبلمان شهری باید طوری در فضا مکان یابی شوند که فضاهای شهری به عنوان فضای تنفسی و تعامل حوادث اجتماعی برای شهروندان باشد.
طراحی و اجرای مکان های مناسب برای نشستن در فضاهای باز مسکونی سبب ایجاد جذابیت و استقرار فعالیت های مختلف در این فضا ها می شود.

این فعالیت ها برای کیفیت فضاهای باز در یک شهر یا ناحیه مسکونی آنقدر حیاتی هستند که قابلیت دسترسی به امکانات مناسب نشستن یا نبود این امکانات را باید به عنوان یکی از مهم ترین عوامل لازم برای ارزیابی کیفیت فضاهای عمومی مورد توجه قرار داد. برای اطلاعات بیشتر میتواندبا ۰۹۱۲۳۴۷۱۵۷۴ ما تماس بگیرید.

سوالات متداول مبلمان شهری وهدف اجرای آن درشهر

تعریف مبلمان شهری به زبان ساده می توانیم بگوییم:استفاده بهینه از تمامی وسایل و ابزار مورد نیاز برای شهروندان، که توسط شهرداری و پیمان کاران طراحی واجرا میشود ،به منظور تجهیز مکان های عمومی برای آسایش و رفاه حال شهروندان و همچنین زیبایی شهر.
· توجه به فرهنگ و اقلیم در طراحی مبلمان شهری· طراحی برای عامه مردم، از اصول طراحی مبلمان شهری· توجه به توسعه پایدارجذابیت های مبلمان مدرن شهری
تجهیزات خیابانی مبلمان پارکی مبلمان و تجهیزات ترافیکی تابلوهای تبلیغاتی و علائم اطلاع رسانی ایده طراحی مبلمان شهر
كاركردي بودن و زيبايي، كه در صورت داشتن هر دو ويژگي، مي‌توانند نياز عملكردي و بصري شهروندان را همزمان برآورده سازند. البته اين امر، مستلزم در نظر گرفتن مقوله‌هاي متعددي در طراحي اجزاي مبلمان شهریاست كه نه تنها رنگ، هماهنگي با محيط پيرامون، دوام آنها مورد نظر است، بلكه بايد از نظر عملكردي، جانمايي مناسبي در سطح شهر داشته باشند تا بتوانند پاسخگوي نياز شهروندان باشند.مبلمان شهری باید طوری طراحی شوند که جذابیت آنها، شهروند را به استفاده از آن راغب کند و میدان دید مناسبی را داشته باشد بدین معنا که برای شهروندان حتی با کمی مسافت قابل شناسایی باشند، البته شایان ذکر است، ایستگاه های اتوبوس بهترین مکان برای تبلیغات مورد نیاز شهروندان می باشد.
نقش اصلی مبلمان شهری در سطح خیابان ها و فضاهای شهری ایجاد مکان هایی است که زبان ناطق هویت انسان و منظر شهری مطلوب، باشد
مبلمان شهری باید طوری طراحی شوند که جذابیت آنها، شهروند را به استفاده از آن راغب کند و میدان دید مناسبی را داشته باشد بدین معنا که برای شهروندان حتی با کمی مسافت قابل شناسایی باشند

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

گفتگو کنید

7 نظر

 1. سلام وقت بخیر مبلمان شهری مدرن شامل چه المان های میباشد؟ من برای محوطه یک مجتمع مسکونی میخوام.

  1. مبلمان شهری شامل نیمکت های گابیون ،باربیکیو ، آلاچیق ساخته شده با گابیون که داخل آنها با قلوه سنگ های رود خانه ای پر شده است میشود.

 2. سلام من تعدادی صندلی شهری برای حیاط خانم میخوام لطفا لیست قیمت آنهارو برام ارسال کنید؟

 3. سلام خسته نباشید من برای ورودی منزل میخواهم مبلمان شهری بتنی نصب کنم آیا قیمت آنها چگونه است؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *