اینجا هستید:

سنگ رنگی

به اشتراک بگذارید:

شن رنگی

سنگ‌ رود خانه  که اندازه آن‌ها از ماسه بزرگتر است، شن نامیده می‌شوند. موارد استفاده شن در ملات سیمان، پی ساختمان و… مورد استفاده قرار می گیرد.

شن رنگی چیست؟

جالب است بدانید که حدود 80 درصد بتن نیز از شن به وجود می‌آید. به طور طبیعی رنگدانه‌های شن انواع مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به رنگ قهوه‌ای، نارنجی، سفید و طوسی اشاره کرد. یکی از مصالحی که امروزه برای تزئین و ایجاد طراح‌های زیبا در فضاهای خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد، شن رنگی و یا همان سیلیس رنگی است. این‌ها همان شن‌های طبیعی هستند که به وسیله رنگ‌های ضد آب، رنگ آمیزی می‌شوند.

سنگ رنگی

انواع شن

شن در صنعت ساختمان بر اساس چگالی و اندازه انواع مختلفی دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • شن شکسته
 • شن شسته
 • شن طبیعی

این نوع شن‌ها را معمولا می‌توان از بستر رودخانه‌ها و مخروط افکنه‌ها به دست آورد. شن طبیعی بعد از جمع آوری شسته شده و در موارد گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. شن‌های طبیعی به دلیل گرد و جلا یافته بودنشان با قرار گرفتن بر روی هم میلغزند. مهم‌ترین ماده تشکیل دهنده شن‌های طبیعی دی اکسید سیلیکون است. وجود دی اکسید سیلیکون در ساختار شن باعث می‌شود تا در آب حل نشوند. در واقع می‌توان گفت که شن‌ها موارد ریز شده و خرد شده توسط باد، آب و دما هستند.

شن شکسته

شن‌های شکسته عموما در اندازه‌های بزرگی هستند که قبل از استفاده شکسته می‌شوند. این گروه از شن‌ها به دلیل اینکه از اصطکاک بالایی برخوردار هستند و شکل آن‌ها گوشه دار است، مانند شن‌های طبیعی لغزنده نیستند. در راه سازی‌ها شن شکسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختار این نوع شن مواد اضافی وجود ندارد. یعنی خاک و مواد آلی در شن‌های شکسته دیده نمی‌شود. به همین علت نیز می‌توان آن‌ها را کنترل کرد.

شن شسته

در تعریف شن شکسته گفته شد که ساختاری بدون خاک و مواد آلی دارند. اما شن شسته برخلاف آن دارای مقادیر زیادی خاک و مواد آلی است که کیفیت شن را پایین می‌آورد. برای جلوگیری از این کار قبل از مصرف شن شسته، مواد آلی و اضافی را از شن جدا می‌کنند. بعد از مرحله جداسازی شن‌های به دست آمده را شست و شو می‌دهند و پس از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دسته‌های مختلف شن و ماسه بر اساس اندازه و چگالی

 • ماسه (به سنگ‌هایی که قطر آن‌ها از 2 میلی متر کمتر است، ماسه گفته می‌شود.)
 • شن نخودی (به سنگ‌هایی که قطر آن‌ها از 2 میلی متر بیشتر است، شن نخودی گفته می‌شود.)
 • شن (به سنگ‌هایی که قطر آ‌ن‌ها بیشتر از 6 میلی متر است، شن گفته می‌شود.)
 • شن سبک دانه (شن‌هایی را که چگالی کمتری دارند، شن سبک دانه می‌نامند. این دسته از شن‌ها برای ساخت بتن سبک مصرف می‌شوند. از این دسته می‌توان به پومیس، رس، شیل، دیاتومیت و خاکسترهای آتش فشانی اشاره کرد.)
 • شن معمولی (این دسته از شن‌ها را ما در اطراف خود به فراوانی می‌بینیم. از این دسته برای ساخت بتن با وزن معمولی استفاده می‌شود.)
 • شن سنگین دانه (به دسته‌ای از شن‌ها که دارای چگالی زیادی است و برای ساخت بتن‌های با وزن بالا استفاده می‌شود، شن سنگین دانه می‌گویند. سرپانتین، مگنتیت، ایلمنیت، ژئوتیت، باریت و لیمونیت نمونه‌ای از شن‌های سنگین دانه هستند.)

علاوه بر اندازه و چگالی، شن‌ها را بر اساس رنگدانه نیز گروه بندی می‌کنند. شن‌ها بر اساس رنگدانه به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که یکی از آن‌ها نیز شن رنگی است که در ادامه به تعریف هر کدام می‌پردازیم.

سنگ رنگی

محوطه سازی با شن رنگی

شن رنگی را در اندازه ها ورنگ هی مختلف مانند:  سنگ دانه بندی  بادامی و فندقی و نخودی سبز و قرمز و سفید و آجیلی و لیمویی و مشکی تولید می شود که مناسب برای محوطه سازی ویلا و باغچه های کوچک برای جلوگیری از رویش علف های حرض واز همه مهمتر زیبای در محوطه سازی شما می شود.

دسته بند شن‌ها بر اساس رنگدانه

 • شن نخودی
 • شن بادامی
 • شن رنگی
 • شن نخودی

شن نخودی

نام دیگر این دسته از شن‌ها، شن گرد است که سطحی صاف و صیقلی دارند. شن‌های نخودی عموما به رنگ‌های قهوه‌ای و طوسی دیده می‌شوند. گاهی نیز رنگ‌های آبی و قرمز نیز در میان این شن‌ها دیده می‌شود که بسیار زیبا هستند. موارد استفاده شن نخودی در زیباسازی باغچه‌ها و زهکشی‌ها است. این شن‌ها در اندازه‌های 9 میلی متری هستند.

شن بادامی

اندازه این دسته از شن‌ها نیز 9 الی 100 میلی متر است که در نگاه افراد به صورت شن‌های خیلی ریز به نظر می‌رسند. رنگ شن‌های بادامی سفید و طوسی است که برای لایه‌های زیرین بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت شن رنگی

قیمت شن های رنگی به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع رنگ مقدار مورد نیاز در مکان مورد نظر قیمت شن رنگی تغییر می کند. پروفسور تولید کننده انواع شن های رنگی در ابعاد ورنگ های مختلف قابل سفارش است.

کلام آخر

این شن‌ها برای زیباسازی  فضای شهری و باغچه های منازل باغچه‌ها و گلدان‌ها مبلمان شهری  استفاده می شود . اندازه این دسته از شن‌ها به سه صورت ریز عدسی، متوسط نخودی و درشت بادامی است. شن رنگی مورد استفاده افراد قرار می‌گیرد که به گل و گیاه علاقه زیادی دارند. برای تولید این نوع شن‌ها از رنگ‌های ضد آب استفاده می‌کنند تا ماندگاری زیادی داشته باشد. مجموعه پروفسور  اولین تولید کننده سنگ رودخانه در ایران  می تواند شمارا در  انتخاب بهترین نوع سنگ از جمله واش بتن در طراحی محوطه سازی  و روف گاردن  یاری کند. کافیست با شماره: 09123471574 تماس حاصل فرمایید.

جهت مشاوره و ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *