اینجا هستید:

فضای سبز و کاربرد آن در فضاهای مختلف

به اشتراک بگذارید:

فضای سبز و کاربرد آن در فضاهای مختلف

امروزه زندگی مدرن شهری سبب شده تا بسیاری از شهروندان برای دوری از مشکلات روزمره شهری به منظور ایجاد آرامش و حفظ سلامتی خود به گسترش فضای سبز بپردازند.

 تعریف فضای سبز ونکاتی در مورد آن

فضای سبز میتواند زیستگاه های گیاهی و جانوری، مراکز تفریحی، پارک ها و دیگر مناظر طبیعی را شامل شود که شهروندان میتوانند از آن ها بهره ببرند. اما با وجود مشغله فراوان و دغدغه های بسیار زیاد کنونی بسیاری از مردم فرصتی برای استفاده از طبیعت نمی یابند و یکی از ساده ترین روش ها برای حفظ آرامش و راحتی ایجاد فضای سبز در ساختمان ها و ویلا ها،  روف گاردن  و … میباشد. معماری مدرن در جوامع کنونی به بکار بردن اجزای طبیعت برای تشکیل فضای سبز زیبا توجه بسیار زیادی میکند تا نمایی زیبا در محیط های مسکونی و ساختمان های مرتفع به منظور بهره بری بیشتر از طبیعت در محیط زندگی خود ایجاد نماید.

انواع فضای سبز

با پیشرفت  تکنولوژی  و  ساخت  و  استفاده از متریال های مختلف در فضای سبز  طراحان و  کار شناسان  فضای سبز را  به چند  نوع تقسیم می شود عبارت از:

 • فضا سبز پهنه ای
 •  فضای سبز پاركها
 • فضای سبز باغها
 • فضای سبز خطی
 • فضای سبز معابر
 • فضای سبز عمودی
 • فضای سبز روف گاردن

معرفی انواع فضای سبز

فضاهای سبز را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

فضاهای سبز پهنه‌ای

این فضاها مساحت زیادی را در بر می‌گیرند و معمولاً دارای کاربری عمومی هستند. از جمله فضاهای سبز پهنه‌ای می‌توان به پارک‌ها، باغ‌ها، و جنگل‌ها اشاره کرد.

فضاهای سبز خطی

این فضاها در امتداد مسیرهای حرکتی قرار دارند و معمولاً دارای کاربری عمومی یا خصوصی هستند. از جمله فضاهای سبز خطی می‌توان به پارک‌های خطی، فضای سبز معابر، و فضای سبز عمودی اشاره کرد.

فضاهای سبز پهنه‌ای

فضاهای سبز پهنه‌ای دارای مساحت زیادی هستند و معمولاً دارای کاربری عمومی هستند. این فضاها برای تفریح، ورزش، و استراحت مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فضاهای سبز خطی

فضاهای سبز خطی در امتداد مسیرهای حرکتی قرار دارند و معمولاً دارای کاربری عمومی یا خصوصی هستند. این فضاها برای بهبود زیبایی‌شناسی محیط و کاهش آلودگی صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فضای سبز معابر:

فضای سبز معابر در امتداد خیابان‌ها و کوچه‌ها قرار دارند. این فضاها معمولاً دارای درختان و بوته‌ها هستند.

فضای سبز عمودی

فضای سبز عمودی بر روی دیوارها، ساختمان‌ها، یا سازه‌های دیگر ایجاد می‌شود. این فضاها برای بهبود زیبایی‌شناسی محیط و کاهش آلودگی هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فضای سبز روف گاردن

روف گاردن یا باغ پشت بام، فضای سبزی است که بر روی بام ساختمان‌ها ایجاد می‌شود. روف گاردن‌ها می‌توانند به بهبود زیبایی‌شناسی محیط، کاهش آلودگی هوا، و افزایش عایق‌بندی حرارتی ساختمان کمک کنند.

فضای سبز دارای مزایای متعددی برای انسان‌ها و محیط زیست است. بنابراین، ایجاد و حفظ فضای سبز در محیط‌های شهری و روستایی اهمیت زیادی دارد.

فضای سبز و کاربرد آن در فضاهای مختلف

کاربردهای سنگ رودخانه ای در فضای سبز

 • فضای سبز
 • محوطه سازی
 • لند اسکیپ
 • زری  اسکیپ
 • گابیون
 • ابنما
 • روف گاردن

 

فضای سبز و کاربرد آن در فضاهای مختلف

استفاده از چمن برای زیبای بصری

چمن از جمله گیاهانی است که در فضای سبز شهری به کار میرود اما این گونه گیاهی مصرف آب زیادی دارد و همچنین  از دیگر مشکلات استفاده از چمن میتوان به هزینه آبیاری و نگهداری آن اشاره کرد.

از این رو سنگ رودخانه  میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای چمن در ایجاد فضای سبز باشد چرا که در انواع رنگ بندی مختلف  مثل سنگ رودخانه مشکی وسنگ رودخانه  سفید توسط مجموعه پروفسور  تولید می شود و مزیای که سنگ رودخانه سفید دارد  مقاومت بالا در برابر شرایط محیطی مختلف می باشد و هیچ گونه هزینه ای برای حفظ و نگهداری احتیاج ندارد.

از دیگر مزایای قلوه سنگ تنوع در رنگ ها، طرح ها، سایز ها و ابعاد مختلف میباشد که با توجه به نیاز و سلیقه مصرف کننده میتواند  بهترین انتخاب برای ساخت فضای سبز و محیطی آرامش بخش، زیبا و مدرن باشد.

استفاده از سنگ رودخانه ای در فضای سبز زمانی حائز اهمیت است که این عنصر طبیعی با ویژگی های منحصر به فرد در تمام فصول و در هر نوع تنوع آب و هوایی کیفیت خود را حفظ کرده و چشم اندازی زیبا فراهم می آورد.

از جمله با فضای سبزو سنگ های رودخانه ای می توان در فضای پارکینگ ها، فضای خارجی ساختمان ها، ویلا ها، باغ تالار ها و همچنین مراکز تفریحی، مراکز خرید و پاساژها استفاده نمود و با ایجاد فضای سبز در این محیط ها از تنش افراد بکاهیم و فضایی دلچسب ایجاد نماییم.

از دیگر موارد استفاده از سنگ رودخانه ای به شهرک های مسکونی ،روف گاردن، محوطه سازی باغ و ویلا ، مبلمان شهری و ابنما ها و طراحی های معماری مدرن میتوان اشاره کرد.

استفاده از سنگ های رود خانه ای در فضای سبز ساختمان ها باعث رعایت هماهنگی و تقارن بین عناصر ساختمان سازی و فضای سبز ساختمان میشود و محیط ایده آل تری را برای سکونت عرضه میکند.

در طراحی فضای سبز با استفاده از سنگ رود خانه ای با توجه به تنوع فراوان در سایز و طرح و رنگ، طراح میتواند هماهنگی بسیار زیبایی با متریال های مختلف ایجاد نماید.

از این رو سنگ رودخانه ای توانسته جایگاه ویژه ای را در میان طراحان و معماران کسب نماید، زیرا با توجه قابلیت های فراوان این سنگ ها هیچ گونه محدودیتی برای کاربرد در دکوراسیون داخلی و خارجی ندارد و میتواند جلوه ای از طبیعت برای دوست داران طبیعت ایجاد کند.

فضای سبز و کاربرد آن در فضاهای مختلف

کلام پایانی

جدا شدن محیط زندگی و کار و فعالیت انسان از طبیعت باعث شده تا از این نعمت الهی بی بهره بماند و همیشه جویای محیطی آرام به دور از شلوغی های زندگی شهری برای گذراندن اوقات خود باشد.

معماری نوین با الهام گرفتن از طبیعت و استفاده از عناصر طبیعی همچون سنگ های رودخانه ای به منظور ایجاد یک فضای سبز زیبا و آرامش بخش در محیط های مسکونی و شهری باعث پیوند دوباره انسان با طبیعت شده است، علاوه بر زیبایی چشم نواز  آسایش و آرامش روحی را برای افراد به ارمغان آورده است. چنانچه صد اجرای محوطه ای سبز و زیبارا داشتید  گروه مهندسی professor با کادری مجرب و حرفه ای شمارا در این کار کمک کنند، کافیست با شماره: ۰۹۱۲۳۴۷۱۵۷۴ تماس بگرید.

 

 

جهت مشاوره و ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *