اینجا هستید:

قلوه سنگ بلوکاژ چیست؟

به اشتراک بگذارید:

قلوه سنگ بلوکاژ چیست؟

قلوه سنگ بلوکاژ یا قلوه سنگ مناسب برای اجرای بلوکاژ در پی ساختمان‌ها معمولاً از میان اندازه‌های درشت‌تر قلوه سنگ انتخاب می‌شود. اجراکنندگان یک ساختمان از قلوه سنگ بلوکاژ برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت پی ساختمان استفاده می‌کنند. در مناطق نیمه‌خشک و مرطوب اگر بلوکاژ صورت نگیرد و مصالح ساختمان به‌صورت مستقیم با ذرات ریز خاک در تماس باشد، احتمال نم‌زدگی ساختمان بیشتر است. درواقع بلوکاژ به معنای مسدود کردن است و به عملیات قلوه چینی می‌گویند که طی آن اندازه‌های درشت‌تر سنگ و ترجیحاً سنگ رودخانه در ضخامت مشخصی در کف ساختمان چیده می‌شود تا با تمایل و خاصیت آب برای نفوذ به ذرات ریزتر مقابله کند.

شرایط و اصول استفاده از قلوه سنگ بلوکاژ

سطح آب زیرزمینی بالا مهم‌ترین معیاری است که معماران و اجراکنندگان ساختمان بر اساس آن تصمیم می‌گیرند که در پی بنا از قلوه سنگ بلوکاژ استفاده کنند. قاعده کلی در این زمینه این است که هرچه در یک زمین یا منطقه سطح آب‌های زیرزمینی بالاتر باشد، لزوم قلوه چینی برای بلوکاژ برجسته‌تر می‌شود.

قطر قلوه چینی به‌منظور قطع کردن راه نفوذ آب از پایین، می‌تواند از ۲۵ تا ۴۵ سانتی‌متر باشد. قاعدتاً بلوکاژ با قطر بالاتر در مناطق مرطوب‌تر متداول است. ملات سیمانی در انتهای کار قلوه چینی روی قلوه سنگ‌ها اعمال می‌شود و ممکن است برای کم کردن از هزینه‌ها ابتدا یک لایه شن و ماسه روی قلوه سنگ‌ها ریخته شود تا راه پیدا کردن و هَدر رفت ملات در لابه‌لای فضا‌های خالی چینش سنگ‌ها کم شود. بعد از این مرحله شرایط برای اجرای لایه قیرگونی یا ایزوگام مهیا است و عایق‌بندی روی بتن انجام می‌گیرد.

قلوه سنگ بلوکاژ چیست؟

تعریف بلوکاژ چیست؟

بلوکاژ (Blockage) به چینش قلوه سنگ مناسب بلوکاژ کردن یا ایجاد انسداد در پی ساختمان‌هایی می‌گویند که به‌احتمال‌زیاد از طرف زمین در خطر نم و رطوبت قرار دارد. قلوه چینی نام دیگر عملیات بلوکاژ است و روی خاک کوبیده شده و بدون استفاده از ملات سیمانی یا هر گونه ملات دیگری انجام می‌شود و هدف آن ایمنی ساختمان در مقابل رطوبت است.

 درناژ چیست؟

درناژ به عمل زهکشی و هدایت آب از طریق قلوه چینی، و ماکادام به ساختن لایه یا پوشش کف با قلوه سنگ می‌گویند. در یک ساختمان یا سازه معماری درناژ می‌تواند با ساختن راه‌های هدایت و دور کردن آب از پی ساختمان خاصیت ضد نم بلوکاژ را تکمیل کند.

ماکادام چیست؟

ماکادام هم بیشتر از این‌که یک اصطلاح عمومی برای سنگ فرش باشد، یک روش مهندسی است که ازسنگ رودخانه  با رنگ های مختلف وبه دلایل استحکام و ضربه‌پذیری خوب این سنگ ها در ساخت کف‌پوش استفاده می‌شود . می توان استفاده کرد.  مثلاً روش ساخت واش بتن را که از سنگ ریزه‌های رنگی و تزئینی برای ساخت موزاییک و کف‌پوش استفاده می‌کند، می‌توان الهام گرفته از روش ماکادام دانست، چون هم از مصالح توصیه‌شده این روش بهره گرفته است، هم ویژگی استحکام مورد نظر ماکادام را دارد.

ویژگی‌های قلوه سنگ بلوکاژ چیست؟

آب بر اساس خاصیت مویینگی در ذرات ریزتر خاک بیشتر نفوذ می‌کند و به همین دلیل برای بلوکاژ یا ایجاد انسداد در پی ساختمان، از قلوه سنگ در اندازه‌های درشت‌تر استفاده می‌شود. در یک تعریف کلی، قلوه سنگ اندازه‌های میانی تکه‌های سنگ بین ۶۰ تا ۲۵۰ میلی‌متر را شامل می‌شود و بزرگ‌تر از این اندازه در دسته تخته‌سنگ قرار می‌گیرد. سنگ رودخانه برای استفاده به‌عنوان قلوه سنگ بلوکاژ مناسب‌تر است چون نسبت به سنگ لاشه سطوح مدور و منحنی بیشتری دارد و به‌خوبی مانع از نفوذ آب می‌شود.

سنگ رودخانه با توجه به همین ویژگی سطوح مدور، فضا‌های خالی بیشتری در لایه بلوکاژ ایجاد می‌کند و نفوذ آب و رطوبت را از پایین سخت‌تر می‌کند، درحالی‌که سطوح زاویه‌دار سنگ لاشه در همین موقعیت فضا‌های خالی در بلوکاژ را کم می‌کند و شرایط بهتری برای نفوذ آب ایجاد می‌کند. استفاده از سنگ لاشه هم به‌عنوان قلوه سنگ بلوکاژ شایع است، اما توصیه می‌شود بیشتر در مناطق نیمه‌خشک به کار برده شود تا مشکلی از لحاظ رطوبت برای ساختمان ایجاد نشود.

ویژگی های قلوه سنگ درناژ

این نوع اجرای سنگ چینی در پی ساختمان زیاد تفاوت چندانی با روش بلوکاژ ندارد تنها ویژگی در روش درناژ زهکشی و هدایت رطوبت و آب به سفره های زیر زمینی است. که بسیار در شهر های شمالی کشورمان مناسب است.

فرق بلوکاژ با درناژ

در ساختمان‌سازی از قلوه سنگ بلوکاژ یا سنگ‌های رودخانه دیگر به‌منظور درناژ و ماکادام هم استفاده می‌شود. درناژ (Drainage) و ماکادام (Macadam) دو اصطلاح متداول دیگر است که اغلب به اشتباه یا همراه با بلوکاژ استفاده می‌شود. برای تفکیک این سه اصطلاح از هم، بعد از آشنایی با بلوکاژ بهتر است به تعریف درستی از درناژ و ماکادام هم برسیم.

قلوه سنگ بلوکاژ چیست؟

قیمت سنگ رودخانه

برای بلوکاژ لازم نیست از انواع قلوه سنگ رودخانه که ویژگی‌های تزئینی و رنگ‌های مختلف دارند استفاده شود، قیمت سنگ رودخانه با این شرایط برای اجرای بلوکاژ زیاد می‌شود. از سنگ‌های رنگی رودخانه بیشتر برای مصارفی مثل ساخت موزاییک واش بتن استفاده می‌شود و برای بلوکاژ از سنگ‌های بزرگ‌تر غیر تزئینی استفاده می‌شود.
قیمت سنگ رودخانه برای استفاده در بلوکاژ ساختمان بر اساس نوع و ابعاد قلوه سنگ رودخانه و همین‌طور هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل قلوه سنگ تا محل اجرای بلوکاژ محاسبه می‌شود. چنانچه قصد خرید و اجرای محوطه سازی  را داشتید  با شماره: 09123471574 تماس بگیرید.

جهت مشاوره و ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *