اینجا هستید:

معرفی همه محصولات سیمانی

به اشتراک بگذارید:

محصولات سیمانی

سیمان یک ماده چسبنده است که اجزاء و مصالح ساختمانی را به یکدیگر می چسباند و یک توده مستحکم و مقاوم از مصالح مختلف را به وجود می آورند سیمان در واقع یک اتصال دهنده است ماده ایی که در صنایع ساختمانی برای سخت شدن بکار می رود و بقیه مواد را بهم میچسباند معمولا این ماده را به تنهایی استفاده نمی کنند بلکه با توجه به نوع مصرف آن را با شن، ماسه، آهک یا پودر سنگ ترکیب میکنند ترکیب سیمان و ماسه برای تولید بتن بکار می رود که پس از آب یکی از پرکاربرد ترین ماده موجود در کره زمین است که از ترکیب مواد مختلفی بدست می آید

سیمان چیست؟

سیمان یک نوع پودر آبی است که ترکیب سنگ آهک و خاک رس تشکیل می شود در ساخت و ساز بیشترین کاربرد را دارد از ترکیب سیمان با مصالح سنگی دیگر مانند ماسه و شن برای ساخت انواع ملات و واش بتن استفاده می شود، مواد اولیه سیمان و قسمت عمده سیمان مصرفی از نوع سیمان پرتلند می باشد که اکثر در کارهای اجرایی در لایه های زیر سطحی بکار می رود.

سیمان بر روی سطح اجسام جامد اعمال می شود تا آنها را محکم بهم بچسپاند یا به عبارت دقیق تر این مخلوط کردن این پودر با آب حالت خمیری نرمی در می آید و برای چسباندن سنگ ها، آجرها و بلوک ها در ساخت و ساز استفاده می شود.
سیمان به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده بتن نقش مهمی دارد امروزه انواع بسیاری از سیمان تولید می شود که هر کدام برای یک یا چندین کار استفاده می شود.

مواد اولیه سیمان کدام‌است؟

سیمان از هشت ماده اصلی تشکیل می شود این مواد عبارتند از آهک، سیلیکا، آلومینا، منیزیا، اکسید آهن، سولفات کلسیم و غیره این مواد خواص شیمیایی و فیزیکی سیمان را تعیین میکنند این مواد و آشنایی با آنها برای تولید کنندگان از اهمیت بالایی برخوردار است که باید نقش و عملکرد هر کدام را به خوبی بررسی کنیم اندازه و محاسبه دقیق مواد ترکیبی نقش بسزایی در تعیین کیفیت سیمان دارد

معرفی همه محصولات سیمانی

انواع سیمان سیمان و کاربرد های آن

سیمان که نوعی چسب برای چسباندن مصالح در ساخت و ساز استفاده می شود دارای چندین نوع است.

سیمان هیدرولیکی

این نوع سیمان یکی از پرفروش ترین نمونه های سیمان است که به آن سیمان سخت شونده هم گفته می شود از این سیمان برای اجرای نمای سازه استفاده می شود در ساخت و ساز های مانند سدها و پایه های پل در کارهای بتن ریزی حجیم استفاده می شود

سیمان آمیخته

سیمان آمیخته پوزولانی به منظور مصرف انرژی کمتر حفظ محیط زیست و کاهش هزینه های سیمان در دنیا تولید می شود این مدل سیمان خود نام های دیگری دارد مانند سیمان پرتلند پوزولانی، پرتلند سرباره ایی، سیمان بنایی و سیمان آهکی.

معرفی همه محصولات سیمانی

سیمان سفید

سیمان سفید در کارهای تزئینی بند کشی ساختمان و نما سازی کاربرد دارد ولی قیمت آن نسبت به سیمان های معمولی بالاتر است از این سیما برای پر کردن شکاف بین کاشی سنگ و سرامیک به صورت دوغاب استفاده می شود

سیمان پرتلند رنگی

این سیمان با رنگ های معدنی ترکیب می شود که بیشتر برای محوطه سازی، کف سازی بندکشی و کارهای تزئینی ساختمان در نمای بیرونی و داخلی استفاده می شود

ملات آب بند (Waterproofing Agent)

این ماده یکی ازانواع ملاتهای خشک (Dry Mix) می باشد که به منظور آب بندی درز ها وسطوح مرطوب که تحت فشار منفی ومثبت آب قرار دارند مورد استفاده قرار میگیرد میتوان به صورت دوجزئی نیز عرضه نمود.

خواص:

 1. درصد ازدیاد طول برابر با10درصد طول اولیه بدون پارگی
 2. مقاومت فشاری 4کیلوگرم بر سانتی متر مربع
 3. مقاومت در برابر فشارهیدروستاتیک مثبت ومنفی
 4. قابل استفاده در سطوح دیوار وکف زیرزمین, فونداسیون, حمام ,بالکن ,سرویس های بهداشتی ,استخر, حوض, لوله های بتنی, آشپزخانه و…

درزگیرالیاف دار سیمانی(Joint  Sealing  Compounds)

این ماده یکی ازملات های خشک (DryMix) است که به منظور بتونه کاری ودرزگیری سطوح سیمانی وبتنی خارج ساختمان وبه ویژه جلوگیری از ایجاد ترک در نمای خارجی ساختمان استفاده میشود.

خواص:

 1. مقاومت های کششی ,خمشی وفشاری زیاد
 2. چسبندگی بالا وقابل توجه به بتن و سایر مصالح
 3. سهولت اجرا وشکل پذیری
 4.  عدم انقباض
 5.  مناسب جهت پرنمودن  ترک ها وشکستگی ها

پودر بند کشی(Joint Sealing)

پودر بندکشی یکی ازملات های خشک (DryMix) پرکننده پایه سیمانی باکارائی بالا می باشد که به واسطه وجود چسب های پلیمری ضد آب در ساختار خود از چسبندگی بسیار زیادی به مقاطع مورد مصرف برخوردار بوده ,به خاطر وجود تنوع در رنگ بندی,سطحی کاملا زیبا, با دوام, یکدست ونفوذ ناپذیر ایجاد می کند.

موارد کاربرد:
 1. بندکشی انواع کاشی وسرامیک سنگ وسنگ های مصنوعی برروی کف یادیوار در محیط های داخلی وخارجی ساختمان
 2. پرکردن کلیه درزها وبندها بدون محدودیت عمق
 3. بندکشی انواع قطعات سیمانی وقطعات پیش ساخته بتنی
خواص:
 • شکل ظاهری به صورت پودری در رنگ بندی های متنوع
 • برای هر بسته 5 کیلوگرمی حدود5/1لیتر آب جهت بند کشی دیوار و8/1لیتر آب جهت بند کشی کف
 • وزن مخصوص 5/1کیلوگرم بر سانتی متر مکعب

چسب پشت پلی استایرن(Base coate)

این ماده یکی از انواع ملات های خشک ( درای میکس ) بوده که به عنوان چسب جهت چسباندن ورق های پلی استایرن (EPS , XPS) به سطوح افقی و یا عمودی ساختمان به منظور عایق بندی حرارتی (مبحث 19 مقررات ملی ساختمان) مورد استفاده قرار میگیرد.

خواص:

 • شکل ظاهری به صورت پودر طوسی رنگ
 • نسبت اختلاط با آب برابر 25 درصد وزنی
 • دانسیته برابر با 1.8 گرم بر سانتی متر مکعب
 • میزان مصرف در هر متر مربع با ضخامت 3 میلیمتر حدود 6 کیلوگرم
 • عدم جدایی از سطح پلی استایرن به دلیل چسبندگی زیاد

چسب روی پلی استایرن(Top Coate)

این ماده یکی ازانواع ملاتهای خشک (Dry Mix) می باشد که جهت استفاده  بر روی سطوح پلی استایرن و ایجاد لایه ی محافظ پلی استایرن  مورد استفاده  قرار میگیرد و چسبندگی بسیار بالایی بهEPS  وXPS  دارد.

خواص:

1- شکل ظاهری به صورت پودر طوسی رنگ .

2- نسبت اختلاط  با آب برابر25درصد وزنی .

3- دانسیته برابر 8/1گرم بر میلیمترمکعب   .

4- میزان مصرف درهر مترمربع با ضخامت2میلیمترحدود 4 کیلوگرم

ترمیم کننده بتن(Beton Repair Mortars)

ترمیم کننده بتن ملات آماده (Dry Mix) بر پایه سیمان با دانه بندی مناسب وبدون انقباض میباشد که با توجه به پلیمر های فعال شونده ای که در ساخت این چسب پودری به کار رفته از میزان چسبندگی قابل توجهی به سطوح زیر کار برخوردار بوده ومقاومت فشاری  بالایی تحمل مینماید.

موارد کاربرد:

 1. ترمیم ترک خوردگی ها وشکستگی ها
 2. هموار نمودن سطوح
 3. پر نمودن ناهواری های بتن وحفره ها
 4. زیر سازی کف ودیوارها قبل ازنصب پوشش جدید

 

سیمان چگونه ساخته می شود.کاربردهای سیمان

سیمان در طی شش مرحله تولید می شود شامل استخراج مواد خام از معدن، آسیاب کردن، حرارت دادن، خنک سازی و بسته بندی و انتقال در انبار انجام می شود.

در مرحله اول سنگ های معدنی مانند سنگ آهک ، ماسه یا رس و غیره پس از استخراج از معدن به قطعات کوچک تبدیل می شود این قطعات خرد شده برای مرحله بعد آماده می شوند.

بعد از این مرحله و آسیاب کردن مواد اولیه در مرحله قبل به آنها مواد شیمیایی اضافه شده و یک مخلوط همگن کوچک تولید می شود تعیین مواد به کار رفته در سیمان در این مرحله تعیین می شود فرآیند خشک کردن مواد تا پایین آمدن سطح رطوبت آن انجام می شود توسط غلتک های بزرگ و باد به صورت کاملاً پودر شده در می آید.

معرفی همه محصولات سیمانی

سپس مواد خام برای اعمال حرارت به محلی انتقال داده می شود و با انتقال حرارت از طریق کوره های داغ خامی مواد گرفته می شود و آماده پخت در کوره می شود. یکی از مهمترین قسمت ها در طی فرآیند تولید سیمان نحوه پخت مواد خام در کوره است.
با خروج کلینکر تر از داخل کوره و تماس با هوای آزاد دمای آن بشدت کاهش پیدا میکند سپس با آسیاب کردن مجدد کلینکر چندین ماده مختلف به مواد اضافه می شود تا محصول نهایی سیمان بدست آید به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی حرارت خارج شده برای خشک کردن کلینکر به دستگاه و کوره بازگردانده میشود آخرین مرحله از تولید سیمان فرایند آسیاب کردن نهایی آن است در مرحله آخر سیمان های بسته بندی شده در وزن های مختلف ۲۰ تا ۴۰ از محل آسیاب به سیلوهای مخصوص یا همان انبار انتقال داده می شود.

دیگر محصولات سیمانی

از سیمان به دلیل  ترکیبات که در ساخت  آن  استفاده شده است یکی از مصالح محبوب و پر کاربرد  در میان  افراد میباشد.درادامه چند تا از  محصولات  که مواد اولی آن از  سیمان ساخته میشود بیان میکنیم.

 • موزاییک
 • واش بتن
 • بتن اکسپوز
 • مبلمان شهری بتنی
 • و… .

معرفی  موزاییک

از  محصولات سیمانی  بر استفاده  در مکان های مختلف مثل حیاط،مراکز خرید ، مجتمع ها  برای  تزیین و ابور مرور آسان تر از موزاییک برای  کفپوش مکان ها استفاده میشود. موزاییک به دلیل تنوع رنگ ابعاد بسیار در نزد معماران و آرشیتکت کاران محبوب است.

کاربرد سیمان در چه مکان هایی است.

سیمان انواع مختلفی دارد که بیشترین کاربرد آن در ساخت و ساز است هر نوع سیمان بسته به ترکیب مواد مورد استفاده در ساخت خواص کاربردها و مزایای خاص خود را دارد سیمان با مخلوط شدن با آب به حالت خمیری انعطاف پذیر در می آید این خمیر به ماسه آجر و سنگ می چسبد استحکام بین مصالح ساختمان و مقاومت آن بیشتر به کیفیت نوع سیمان بستگی دارد.
اساسا از سیمان برای ساخت ساختمان ها، روسازی بزرگراه ها، پل ها، مخازن آب، سدها، تونل ها، گنبدها و غیره استفاده می شود.

جهت مشاوره و ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *