اینجا هستید:

طراحی باغ فرانسوی

به اشتراک بگذارید:

طراحی باغ فرانسوی

طراحی باغ فرانسویی یکی از سبک های طراحی باغ و ویلا است که قدمتی طولانی مدت دارد. این سبک زیبا را می توان برای محوطه سازی ویلا، محوطه سازی باغ، محوطه سازی پارک و … استفاده کرد. مسیرهای سنگ ریزه ای منظم، استخرهای بازتابنده آرام، باغچه های قرینه با شمشادها و بوته های منظم، محوطه سازی سنگی و … مشخصه های اصلی سبک فرانسویی هستند که همگی با اصول خاص و ویژه ای به کار گرفته می شوند. در این سبک مجسمه های بسیار زیبا، پرچین های شمشاد و … جایگاه ویژه ای دارند.

تعریف و المان اصلی باغ فرانسوی

طراحی باغ فرانسویی از سبک باغ هایی ایتالیایی الهام گرفته است. البته باغ های ایتالیایی اغلب در نزدیکی شهرها و در محل هایی با تپه های شیب دار طراحی می شد. در حالی که محوطه سازی به سبک فرانسویی بیشتر در دشت ها و ویلاهای مسطح انجام می شود. در این طراحی از مولفه های مختلفی برای طراحی استفاده می شود که هر کدام بر اساس یک سری قوانین و اصول خاص چیدمان می شود.

طراحی باغ فرانسوی

در سبک طراحی فرانسویی به جای جریان پیدا کردن آب در سطح باغ یا ویلا از استخرها و دریاچه های فواره دار استفاده می شود. المان اصلی این طراحی بر اساس اصول تقارن، محوریت و هندسه انجام می شود. در واقع اصول هندسی بر روی طبیعت پیاده می شود. این نوع طراحی ها نشان دهنده تسلط انسان بر طبیعت است و نمایی زیبایی و خارق العاده دارند.

اصول طراحی باغ فرانسوی

سه اصل مهم در طراحی باغ فرانسویی حاکم هستند که عبارتند از:

اصل تقارن در طراحی باغ فرانسویی:

در طراحی باغ فرانسویی اصل توازن و تقارن نقش مهمی در طراحی ایفا می کند. در واقع در طراحی متقارن اجزای تشکیل دهنده طراحی باید در هر طرف از مرکز تکرار شوند. در محیط هایی که دارای مرکزیت هستند و یا پروژه های شهری مانند باغ ها رعایت این اصل بسیار کاربردی است.

در واقع رعایت این اصل در محوطه سازی باعث انعطاف پذیری و نظم و به دنبال آن آرامش می شود. برای ایجاد تعادل در محیط باید از المان هایی که شکل و فرم متقارنی دارند استفاده شود. مثلا در محوطه سازی سنگ رودخانه ای سفید در کنار سنگ رودخانه ای مشکی می تواند زیبایی خاصی داشته باشد. در گذشته اصل تقارن در کاخ ها و باغ های ایرانی به وفور به کار گرفته می شد.

طراحی باغ فرانسوی

استفاده از هندسه در طراحی باغ فرانسویی

یکی از مهمترین اصول در طراحی باغ فرانسویی هندسه و ساختار یک فضا است. در واقع باید بر اساس شکل هندسی فضا طراحی را انجام داد. این مسئله در محوطه سازی باغ و محوطه سازی ویلا هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

محوریت

محوریت اصل مهمی در طراحی باغ فرانسویی است. در واقع با توجه به نوع ویلا یا ساختمان باید محوریت انجام شود. محوریت به معنی این است که هر چیزی حول محور آن هدف طراحی و ساخته شود و به اندازه ی مولفه ی مختلف دقت شود. مثلا آبنما، مسیرها، پیاده روها، مجسمه ها همگی باید به نحوی انتخاب و طراحی شوند که به زیباترین حالت ممکن دیده شوند.

ویژگی های کلیدی در سبک باغ سازی فرانسوی

در طراحی باغ فرانسویی روی یک سری از فاکتورها تمرکز ویژه ای می شود. که در زیر به برخی از این ویژگی ها و پلان های مهم اشاره میکنیم:

  • در این سبک تمرکز روی ساختمان بیشتر است و طراحی به صورت قصر یا کاخ است. مسیرهای این طراحی با ایجاد دیدهای محوری بلند ان را شبیه به کاخ و قصر درآورده اند.
  • در این طراحی معمولا یک کاخ تا کاخ دیگر به صورت عمودی روی محور مرکزی کشیده می شود.
  • داشتن پلان هندسی و متقارن یک ویژگی مهم در این سبک طراحی است.
  • در الگوهای نامتقارن این طراحی، مسیرها به صورت خمیده با اریب هستند و پرچین ها به صورت هرس شده و منظم هستند.
  • در طراحی باغ فرانسویی نمی توان از نقش پر اهمیت آب غافل شد. در محوطه سازی این سبک استخرهای گرد یا مستطیل شکل طراحی می شود. وجود فاکتور اب در این طراحی باعث تقارن و ایجاد ارامش می شود. همچنین در این سبک استفاده از آبشارها و فواره ها جلوه زیبایی به طراحی می بخشند.
  • در نزدیک کاخ ها از باغچه استفاده می شود و کاشت درخت در این قسمت ها کمتر است. البته در مسیر کاخ ها درختکاری هرس شده وجود دارد.
  • کاشت درختان در مسیر مستقیم باعث تقویت منظره باغ یا ویلا و تقارن آن می شود.
  • استفاده از مجسمه در این طراحی کاربرد گسترده ای دارد و معمولا وجود یک تراس طراحی را کامل می کند.

محوطه سازی در طراحی باغ فرانسویی

برای محوطه سازی در طراحی باغ فرانسویی از متریال های مختلفی مانند موزاییک، واش بتن، سنگ رودخانه ای سفید، سنگ رودخانه ای مشکی، گل کاری، پرچینهای کوتاه و … استفاده می شود.

معمولا در این محوطه ها گل کاری به صورت گسترده استفاده می شود و پرچین های کوتاه با الگوی نامتقارن به کار گرفته می شود. برای محوطه سازی ویلا یا محوطه سازی باغ های کوچک معمولا الگوی طراحی ساده تر انتخاب می شود تا نگهداری از آن راحت باشد. استفاده از سنگ های طبیعی مانند سنگ رودخانه برای مسیرهای مختلف باغ، جلوه ی زیبایی به این طراحی می دهد.

درختان در طراحی باغ فرانسوی

کاشت درختان در سبک طراحی باغ فرانسویی در محوطه های باغ و ویلا باید به صورت مستقیم باشد. درختان به نحوی هرس می شوند تا به شکل توپیاری شکل بگیرند. معمولا در این سبک از درختان راش؛ بلوط، ممرز، نارون، نمدار و … استفاده می شود.

پرچین ها در محوطه باغ و ویلا به سبک فرانسویی

در طراحی باغ فرانسویی پرچین های هرس شده شامل اسطوخودوس، رزماری، سانتولین و شمشاد هستند که برای جلوگیری از خشبی شدن به صورت مداوم و منظم هرس می شوند.

گیاهان در محوطه سازی به سبک فرانسویی

در محوطه سازی ویلا یا محوطه سازی با سبک فرانسویی از گیاهان با رنگ های متنوعی استفاده می شود. اگر طراحی باغ فرانسویی به سبک تمام سنتی را می پسندید از متریال های به رنگ سفید، صورتی، آبی و بنفش استفاده کنید.

اما امروزه برای طراحی این سبک برای باغچه ها از گیاهان پوششی و پیازی استفاده می شود. همچنین از انواع سنگ های رودخانه ای یا موزاییک در کنار پوشش های گیاهی مختلف استفاده می شود.

طراحی باغ فرانسوی

برای بهار از گیاهان پیازی استفاده می شود تا گلدهی داشته باشند اما برای اواخر بهار و تابستان بیشتر از گیاهان پوششی برای طراحی و تزئین باغچه به سبک فرانسویی استفاده می شود.

جهت مشاوره و ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *